biografia

Urodziła się 20.08.1999 roku w Legnicy.

 

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat
pod kierunkiem swoich rodziców,  Konrada i Alicji Dragan.

 

Jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
w Legnicy oraz od października 2014 roku jest uczennicą prof. Zakhara Brona w jego elitarnej klasie (Meisterklasse Interlaken) w Zakhar Bron Academy
w Interlaken (Szwajcaria). Od października 2017 Sara kształci się również w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, także w klasie prof. Zakhara Brona. Młoda skrzypaczka miała przyjemność długoterminowo grać na instrumentach najwyższej klasy, autorstwa Andrea Guarneri, Jean-Baptiste Vuillaume oraz Nicolo Gagliano. Aktualnie Sara gra na na włoskich skrzypcach Felice Barreta z 1780 roku, wypożyczonego przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie.

 

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich,
gdzie umiejętności swoje doskonaliła pod kierunkiem
prof. Jadwigi Kaliszewskiej, prof. Bartosza Bryły,
prof. Yuri Volgina, Stefana Tarary,

Agaty Szymczewskiej, Mariusza Patyry, prof. Zakhara Brona.

 

Mimo młodego wieku Sara zajęła pierwsze miejsca/ Grand Prix na około 50 konkursach skrzypcowych
w Europie i USA oraz zagrała już setki koncertów jako solistka.  Miała przyjemność występować solo z takimi orkiestrami jak BVG Orchester Berlin, z orkiestrą konkursową International Russian Rotary Children Music Competition w Moskwie, Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Sudecką, Fliharmonią Opolską, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Filharmonią Dolnośląską, Orkiestrą Akademii Sztuki w Szczecinie, Legnicką Orkiestrą Symfoniczną oraz wieloma innymi orkiestrami i zespołami kameralnymi.

 

Sara zadebiutowała grając z orkiestrą Obertasa Henryka Wieniawskiego w wieku 7 lat, na zakończenie pierwszej klasy.

 

W  wieku 12 lat zagrała I Koncert D-dur Niccolo Paganiniego (z kadencją E.Sauret) oraz Fantazję Carmen F.Waxmana z towarzyszeniem Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Piotra Borkowskiego.
Mając 15 lat miała swój amerykański debiut, wykonując w Carnegie Hall (NYC) I Koncert
Henryka Wieniawskiego fis-moll oraz Ostatnią Różę Lata W.Ernsta.

 

Jako solistka grała koncerty w Filharmonii Berlińskiej,w Rachmaninov Concert Hall w Tchaikovsky Conservatory w Moskwie,
w auditorium Marcel Landowski w Konservatorium Paryskim, Russian House of Science and Culture w Berlinie,
na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie,
w Carnegie Hall w Nowym Jorku, większości sal polskich filharmonii oraz koncertowała w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Sara Dragan występowała podczas wielu prestiżowych festiwali
na kuli ziemskiej, między innymi grała na Schlezwig-Holstein Musik Festival, Summer Mozarteum Academy w Salzburgu, Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju oraz na festiwalu EMANACJE w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

Sara jest laureatką wielu programów stypendialnych. Dwukrotnie za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatką programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2013). Sara jest wielokrotną Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Wybitnie Uzdolnionych w Warszawie i  stypendystką Prezydenta Miasta Legnicy . Kilkakrotnie została laureatką Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk”. Jest też Stypendystką Soroptimist International
we Wrocławiu oraz Interlaken. Czesne szkoły Sary
w Madrycie sponsoruje Fundacion Albeniz.

 

Mimo młodego wieku prowadzi czynną działalność charytatywną. Wielokrotnie grała na balach charytatywnych na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, na rzecz promocji utalentowanych dzieci
w Hof w Niemczech, grała na aukcjach charytatywnych na rzecz dzieci z zespołem Downa.

 

 

„Sara Dragan jest ogromnie utalentowaną młodą skrzypaczką. W swoim przedziale wiekowym jest ona po prostu zjawiskiem. Dysponuje sporym repertuarem, jest ogromnie muzykalna i kreatywna. [...] Sara jest wielce obiecującym talentem.”

 

prof. Jadwiga Kaliszewska , 2009 r.
 

"Sara Dragan jest niezwykle utalentowanym i twórczym muzykiem posiadającym wybitny talent jak na swój wiek. Czuwam nad rozwojem Sary jako artystki na skalę światową. Jej zapał, charyzma, inteligencja, dojrzałość, talent i ekspresja składają się na niezwykle imponujący i jedyny w swoim rodzaju dźwięk."

 

prof. Zakhar Bron, 2015 r.