biografia

Urodziła się 20.08.1999 roku w Legnicy.

 

Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat pod kierunkiem swoich rodziców,  Konrada i Alicji Dragan.

 

Jest uczennicą Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej
w Legnicy oraz od października 2014 roku jest uczennicą prof. Zakhara Brona w jego elitarnej klasie (Meisterklasse Interlaken) w Zakhar Bron Academy w Interlaken (Szwajcaria). Od października 2017 Sara kształci się również w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, także w klasie prof. Zakhara Brona. Młoda skrzypaczka miała przyjemność długoterminowo grać na instrumentach najwyższej klasy, autorstwa Andrea Guarneri, Jean-Baptiste Vuillaume oraz Nicolo Gagliano. Aktualnie Sara gra na na włoskich skrzypcach Felice Barreta z 1780 roku, wypożyczonego przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie.

 

Uczestniczyła w wielu kursach mistrzowskich, gdzie umiejętności   swoje   doskonaliła   pod   kierunkiem
prof. Jadwigi Kaliszewskiej, prof. Bartosza Bryły,
prof. Yuri Volgina, Stefana Tarary,
Agaty Szymczewskiej, Mariusza Patyry a także pod kierunkiem prof. Zakhara Brona.

 

Mimo młodego wieku Sara zajęła pierwsze miejsca/ Grand Prix na około 50 konkursach skrzypcowych
w Europie i USA oraz zagrała już setki koncertów jako solistka.  Miała przyjemność występować solo z takimi orkiestrami jak BVG Orchester Berlin, z orkiestrą konkursową International Russian Rotary Children Music Competition w Moskwie, Filharmonią Wrocławską, Filharmonią Sudecką, Fliharmonią Opolską, Filharmonią Warmińsko-Mazurską, Filharmonią Dolnośląską, Orkiestrą Akademii Sztuki w Szczecinie, Legnicką Orkiestrą Symfoniczną oraz wieloma innymi orkiestrami i zespołami kameralnymi.

 

Sara zadebiutowała grając z orkiestrą Obertasa Henryka Wieniawskiego w wieku 7 lat, na zakończenie pierwszej klasy.

 

W  wieku 12 lat zagrała I Koncert D-dur Niccolo Paganiniego (z kadencją E.Sauret) oraz Fantazję Carmen F.Waxmana z towarzyszeniem Filharmonii Opolskiej pod dyrekcją Piotra Borkowskiego.
Mając 15 lat miała swój amerykański debiut, wykonując w Carnegie Hall (NYC) I Koncert Henryka Wieniawskiego fis-moll oraz Ostatnią Różę Lata W.Ernsta.

 

Jako solistka grała koncerty w Filharmonii Berlińskiej,w Rachmaninov Concert Hall w Tchaikovsky Conservatory w Moskwie, w auditorium Marcel Landowski w Konservatorium Paryskim, Russian House of Science and Culture w Berlinie, na Zamku Królewskim w Warszawie, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich w Warszawie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, większości sal polskich filharmonii oraz koncertowała w całej Europie i Stanach Zjednoczonych. Sara Dragan występowała podczas wielu prestiżowych festiwali na kuli ziemskiej, między innymi grała na Schlezwig-Holstein Musik Festival, Summer Mozarteum Academy w Salzburgu, Festiwalu Henryka Wieniawskiego w Szczawnie Zdroju oraz na festiwalu EMANACJE w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach.

 

Sara jest laureatką wielu programów stypendialnych. Dwukrotnie za wybitne osiągnięcia artystyczne otrzymała stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jest laureatką programu stypendialnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska” (2013). Sara jest wielokrotną Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci Wybitnie Uzdolnionych w Warszawie i  stypendystką Prezydenta Miasta Legnicy . Kilkakrotnie została laureatką Konkursu Stypendialnego "zDolny Śląsk”. Jest też Stypendystką Soroptimist International we Wrocławiu oraz Interlaken. Czesne szkoły Sary
w Madrycie sponsoruje Fundacion Albeniz.

 

Mimo młodego wieku prowadzi czynną działalność charytatywną. Wielokrotnie grała na balach charytatywnych na rzecz stypendiów dla uzdolnionej młodzieży, na rzecz promocji utalentowanych dzieci
w Hof w Niemczech, grała na aukcjach charytatywnych na rzecz dzieci z zespołem Downa.

 

 

 

„Sara Dragan jest ogromnie utalentowaną młodą skrzypaczką. W swoim przedziale wiekowym jest ona po prostu zjawiskiem. Dysponuje sporym repertuarem, jest ogromnie muzykalna i kreatywna. [...] Sara jest wielce obiecującym talentem.”

 

prof. Jadwiga Kaliszewska , 2009 r.
 

"Sara   Dragan   jest   niezwykle   utalentowanym
i twórczym muzykiem posiadającym wybitny talent jak na swój wiek. Czuwam nad rozwojem Sary jako artystki na skalę światową. Jej zapał, charyzma, inteligencja, dojrzałość, talent i ekspresja składają się na niezwykle imponujący i jedyny w swoim rodzaju dźwięk."

 

prof. Zakhar Bron, 2015 r.